PoradnikiSalonWnętrza

Jak dobrać odpowiednie firany do salonu?

Firany oprócz oczywistych funkcji estetycznych pełnią również bardzo praktyczną rolę. W przeciwieństwie do zasłon wpuszczają one sporo światła do pomieszczenia, jednocześnie pozwalając na zachowanie prywatności. Firany pasują do wielu wnętrz i różnych stylów. W ich doborze ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Dzisiaj porozmawiamy o tym jak wybrać firanki  do różnych wystrojów salonu.

Białe firany z błękitnymi zasłonami
Białe firany z błękitnymi zasłonami

Rodzaje tkanin na firanki

Oprócz względów estetycznych firany pełnią również funkcje praktyczne. Aby odpowiednio ją dobrać, należy przyjrzeć się najpopularniejszym rodzajom tkanin na firanki:

  • firanki żakardowe – splot żakardowy jest gęsty i przepuszcza mało światła. Ten rodzaj tkaniny idealnie nada się do miejsc bardzo nasłonecznionych. Będzie dobrym wyborem we wnętrzu o klasycznym wystroju
  • firanki tiulowe – ten rodzaj tkaniny jest delikatny i przejrzysty. Przepuszcza znacznie więcej światła niż żakard. Zwykle jest gładki. Idealnie nadaje się do eleganckich upięć i marszczeń.
  • firanka z markizety – wyglądem przypomina drobną siatkę. Jej grubość można dobrać do tego jak chcemy mieć przepuszczalność światła. Ciekawą cechą firanek z markizety jest to, że może przybierać różne wzory w zależności od gustu. Wzór może imitować drobne krople deszczu lub liście. Dobrze komponuje się z gipiurami. 
Białe firany w salonie
Białe firany w salonie

Firany gotowe czy na metry?

Firany do salonu gotowe jak sama nazwa wskazuje, są firankami gotowymi do montażu. Mogą szybko i sprawnie stać się naszymi nowymi firankami do salonu. Są częstym wyborem zabieganych gospodyń domowych
(i mężczyzn).

Firany gotowe nie wymagają szycia na miarę. To bardzo dobre wyjście dla osób, które szukają konkretnego modelu do konkretnego stylu wnętrza. Często można dokupić i samemu łatwo zamontować do nich różnego rodzaju dodatki.

Firany na metry to zwykle tańsze wyjście. Jednak osoba decydująca się na to rozwiązanie musi potrafić szyć lub liczyć się z kosztem dodatkowej obróbki. 

Firany na duże okna
Firany na duże okna

Styl wnętrza a rodzaj firan

Wybór firany do salonu należy przemyśleć i zaplanować. Oprócz stylu aranżacji salonu ważna jest jego wielkość i jej przeznaczenie. Zwróć również uwagę na to czy w Twoim salonie znajduje się wiele innych ozdób, szczególnie na parapecie. Jeśli tak to firany powinny być delikatne i nierzucające się w oczy. Nie należy przesadzać z akcentowaniem okna w pomieszczeniu. Jeżeli w salonie nie ma zbyt wielu dodatkowych dekoracji i jego wygląd jest bardziej minimalistyczny – wtedy możemy sobie pozwolić na położenie większego akcentu na dekoracje okna. Tutaj sprawdzą się eleganckie firany żakardowe z bogatym wzornictwem.

Styl Skandynawski 

Styl ten charakteryzuje się minimalizmem, funkcjonalnymi meblami oraz wszechobecną bielą z odcieniami szarości i beżu. W tym przypadku salon powinien być jak najbardziej oświetlony. Firanki nowoczesne do stylu skandynawskiego powinny przepuszczać jak najwięcej światła słonecznego. Dlatego tutaj najlepiej sprawdzi się elegancka firana z woalu.

Styl Glamour

Ten styl nosi znamiona luksusu i elegancji. Tutaj dobrze sprawdzą się delikatne firany z organzy. Warto dodać jako element dekoracji masywne zasłony w złotym lub srebrnym kolorze.

Styl Industrialny

Styl ten wyróżnia się bardzo dużą surowością. Czasem ciężko odróżnić go od stylu loftowego. Nieotynkowane ściany, beton na podłodze i czerwona cegła. Tutaj najlepiej sprawdzą się firanki nowoczesne, które ocieplą nieco tę surową atmosferę. Najlepszym wyborem będą firanki gładkie, niczym nieozdobione.

Podsumowanie

Każdy styl rządzi się swoimi unikalnymi prawami. Do każdego powinniśmy podejść bardzo indywidualnie przy wyborze dodatków. Dobrze dobrane firany do salonu potrafią zmienić odbiór całego pomieszczenia. Są również pomocne w na przykład zakrywaniu mankamentów na ścianach. Dzięki takim rozwiązaniom jak firany gotowe, każdy może kupić to co mu odpowiada i samodzielnie zamontować. Pamiętajcie, aby ten element wystroju pełnił rolę w większej całości, którą jest wystrój całego salonu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button