OgródPoradnikiRośliny

Jak stworzyć wymarzony ogród? Kilka praktycznych porad

Ogród to ważny element każdego domku jednorodzinnego. Pełni funkcję reprezentacyjną, a także wypoczynkową. Przytulny klimat można stworzyć poprzez organizację strefy relaksu z odpowiednio dopasowanym oświetleniem. Poznaj kilka wskazówek i inspiracji na temat aranżacji ogrodu.

Dopasuj rośliny ogrodowe do stylu

Zanim zaczniesz kupować rozmaite drzewa i krzewy ozdobne, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić swój ogród. Jeżeli cenisz sobie prostotę i minimalizm, postaw na styl nowoczesny. Z kolei na większych przestrzeniach może sprawdzić się elegancki ogród francuski z hortensjami bukietowymi.

Marzy Ci się sielski klimat? W takim razie zainspiruj się stylem wiejskim i wybierz różnokolorowe rabaty kwiatowe. Alternatywą jest styl angielski – nieco bardziej uporządkowany – z takimi roślinami jak pnące róże.

Ogród kwiatowy obok domu
Ogród kwiatowy obok domu

Postaw na wieloletnie krzewy

Zadbany ogród wymaga pracy, często wykonywanej co sezon. Jeżeli chcesz jak najbardziej ograniczyć konieczność sadzenia nowych roślin co roku, uwzględnij kwitnące drzewa ozdobne. Dzięki nim nie musisz się martwić o uzupełnianie ogrodu o nowe krzewy czy kwiaty. Co więcej, latem i wiosną możesz cieszyć się zapachem kwiatów, a jesienią widokiem kolorowych liści.

Niektóre rośliny stracą swój urok wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Aby i cały ogród nie wydawał się ponury, zadbaj o umieszczenie w nim kilku krzewów, których kwiaty zakwitają już wczesną wiosną lub jesienią. Należy do nich np. wawrzynek wilczełyko.

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu – sposób na małą przestrzeń

Właściciele dużych ogrodów mogą zdecydować się na różnorodne drzewa, krzewy i rośliny ozdobne. Z kolei niewielka powierzchnia okazuje się ograniczeniem dla wielkich aspiracji. Nie oznacza to jednak, że należy ograniczać się jedynie do niewielkich kwiatów rabatowych. Można zdecydować się również na niskie drzewa, które nieco urozmaicą wygląd kompozycji. Dodatkowo dobrym wyjściem będzie postawienie też na ozdoby ogrodowe.

Wśród drzew do ogrodu o małych wymiarach wskazuje się te o pokroju kulistym. Należy do nich klon jesionolistny lub tulipanowiec o intrygujących żółtych kwiatach. Do wyboru są także drzewka o pokroju kolumnowym, takie jak wiśnia piłkowana lub buk kolumnowy.

Drzewa ogrodowe
Drzewa ogrodowe

Zaaranżuj strefę relaksu

Nawet najpiękniejsze drzewa do ogrodu nie sprawią, że stanie się on funkcjonalny. W tym celu należy zaaranżować strefę relaksu, w której można posiedzieć z kubkiem herbaty podczas jesiennych popołudni lub ugościć najbliższych w trakcie letnich przyjęć. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim dobierz odpowiednie meble ogrodowe. Ważne, by współgrały ze stylem ogrodu. Niezbędnym elementem jest także oświetlenie. Ogrodowe girlandy świetlne rozwieś między gałęziami drzew lub krzewami. Warto je również umieścić przy werandzie lub pod zadaszeniem tarasu. Dzięki temu domownicy będą mogli korzystać z ogrodu nie tylko za dnia, ale także po zachodzie słońca.

Do stworzenia wymarzonego ogrodu potrzeba jedynie ciekawego pomysłu i zachowania spójnej kompozycji. Wybierz styl, dobierz rośliny i pamiętaj o oświetleniu, a będziesz cieszyć się przytulnym ogródkiem przydomowym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button