PoradnikiSalonStyl nowoczesnyWnętrza

Jak urządzić jasny salon w nowoczesnym stylu?

Salon to jedno z pomieszczeń, w którym spędza się najwięcej czasu. Służy odpoczynkowi, a także spotkaniom z bliskimi czy organizacji domowych imprez. Zazwyczaj jest to także największe pomieszczenie w domu czy mieszkaniu, więc należy dobrze przemyśleć jego aranżację. Jasny salon to idealne odzwierciedlenie nowoczesnego stylu. Jak poradzić sobie z jego aranżacją?

Nowoczesne salony – jakie kolory najlepiej wybrać?

W nowoczesnych salonach dominują zdecydowanie jasne kolory. Zazwyczaj stawia się na klasyczną biel, ale równie popularne są też odcienie szarości czy beżu. Jednolite ściany dają spore możliwości doboru pozostałych elementów aranżacji.

W jasnym salonie sprawdzą się przede wszystkim zbliżone kolorystycznie do ścian meble i dodatki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w aranżacji pojawiły się kolorystyczne kontrasty. Przy białych ścianach dobrze wyglądają, np. czarne kanapy czy modne w ostatnich sezonach ciemnozielone sofy.

Nowoczesny salon
Nowoczesny salon

Pojedyncze elementy czy meblościanki do salonu?

Jeśli zależy Ci na nowoczesnym stylu pomieszczenia, to zdecydowanie lepiej postaw na pojedyncze meble, niż na meblościanki. Elementy, których nie może zabraknąć w salonie, to:

  • Sofa – jej wielkość należy dopasować do liczby domowników i ewentualnych gości. Warto dobrać do niej także fotele lub pufy. Dobrze byłoby, gdyby sofa miała funkcję rozkładania.
  • Stolik pod telewizor – mimo że internet wypiera telewizję, to odbiorniki wciąż znajdują się w większości salonów. Nawet jeśli wiszą na ścianie, warto umieścić pod nimi niską szafkę, w której można ukryć kable czy konsolę do gier.
  • Stolik – powinien być niski i znajdować się tuż przed sofą. Można na nim położyć napoje czy przekąski.
  • Komoda – nie musi być mocno wyeksponowana, ale ważne, żeby mogła pomieścić wszelkie przedmioty, które niekoniecznie powinny znajdować się na wierzchu.
  • Półki – ażurowe regały na książki czy kwiaty to idealne uzupełnienie salonu. Nadają pomieszczeniu przytulności i sprawdzają się szczególnie u miłośników czytania.

Aranżacja salonu w nowoczesnym wydaniu – wskazówki

Jak urządzić salon zgodnie z nowymi trendami? W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się styl industrialny czy loftowy. W takich pomieszczeniach warto zamontować na ścianie drewniane lamele lub ozdobniki z cegły.

Warto także wybrać sprzęt dopasowany kolorem i rozmiarem do pomieszczenia. Nowoczesne telewizory można kupić w jasnych ramach, co sprawdzi się przy białych meblach do salonu. Można rozważyć także zakup zestawu nagłośnieniowego, który pozwoli stworzyć w salonie małe kino domowe.

Nowoczesny salon z dużą ilością okien
Nowoczesny salon z dużą ilością okien

Salon z aneksem kuchennym – jak zadbać o spójność?

Kiedy kuchnia z salonem stanowią jedno pomieszczenie, ich aranżacja powinna być ze sobą spójna. Warto, np. korzystać z takich samych odcieni drewna w elementach meblowych czy połączyć przejście między różnymi rodzajami ścian za pomocą lameli.

Jako element spajający dwie przestrzenie nada się także wyspa kuchenna. Jej zaletą jest to, że daje sporo dodatkowej przestrzeni do gotowania i przechowywania. Nie sprawdzi się, niestety, w bardzo małym salonie z kuchnią.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button