ŁazienkaPoradnikiRoślinyWnętrza

Kwiaty do łazienki – czy to dobry pomysł?

Kwiaty dla niektórych to obowiązkowy element każdego pomieszczenia. Pasują do praktycznie każdego wystroju, poprawiają samopoczucie, a nawet zdrowie fizyczne. Kwiaty do łazienki to świetny pomysł na urozmaicenie tego pomieszczenia. Nadają klimat, a ich zielony kolor uspokaja. W tym zestawieniu przedstawiamy 5 kwiatów do łazienki z dużymi oknami i 5 do łazienki bez okna.

Rośliny doniczkowe – naturalny wystrój w Twojej łazience


Kwiaty w łazience nadają pomieszczeniu bardziej naturalny, przytulny i elegancki wystrój. Łazienka tworzy dla roślin klimat niemalże tropikalny. Jest to świetne miejsce dla gatunków cieniolubnych i małowymagających. Mimo wszystko łazienka nie powinna być całkowicie pozbawiona dostępu do światła. Natomiast w takich przypadkach powinniśmy zadbać o oświetlenie dla roślin łazienkowych. Również w przypadku braku okna dobrym wyborem będą sztuczne kwiaty do łazienki.

Roślina doniczkowa w łazience
Roślina doniczkowa w łazience

Prawdziwe a sztuczne kwiaty w łazience 

Zarówno żywe rośliny jak i te sztuczne mają swoje wady i zalety. Jeżeli łazienka ma dostęp do światła słonecznego Twój wybór morze paść na żywe rośliny. Trzeba będzie o nie zadbać. Przede wszystkim nie powinny one stać zbyt blisko detergentów. Żadna roślina tego nie lubi, a kwiaty do łazienki nie są tutaj wyjątkiem. Dodatkowo wymagają one nawożenia, uwagi i mogą powodować u niektórych alergie. Ale mają one również bardzo dużo zalet. Produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i usuwają toksyny z powietrza.

Sztuczne kwiaty są znacznie mniej wymagające. Są bardzo dobrym wyjściem dla osób, które szukają oszczędności czasu i obowiązków. Dodatkowo oczywistą sprawą jest, że sztuczne rośliny się nie starzeją. Bardzo długo zachowują swoje wizualne zalety. Co prawda nie pachną tak jak żywe rośliny, ale za to nie gubią liści czy igieł. Ponad mogą być obecne w łazience bez okna lub w takiej, która ma utrudniony dostęp do światła słonecznego. 

Na jakie kwiaty się zdecydować?

Na początku musimy określić, czy nasza łazienka jest jasna, czy ciemna. Czy ma duże okna i dostęp do światła słonecznego, czy może w ogóle jest ich pozbawiona?  Od tego zależy wybór rośliny. Oczywiście, do łazienki bez okna zawsze można zdecydować się na sztuczne rośliny. Natomiast teraz skupimy się na żywych roślinach doniczkowych do łazienki. 

Rośliny do nasłonecznionej łazienki

Roślinność w łazience
Roślinność w łazience

Monstera dziurawa (Monstera Deliciosa) – największa roślina doniczkowa

Charakteryzują ją wycięte, błyszczące liście. Jest jednym z najmodniejszych roślin doniczkowych. Świetnie nadaje się do dekoracji wnętrza, zwłaszcza nowoczesnego. Monstera jest rośliną sporych rozmiarów, dlatego idealnie nada się do łazienek o większym rozmiarze. Pochodzi z Ameryki Środkowej – obszarów egzotycznych, dlatego świetnie nada się do pomieszczenia o wysokiej wilgotności.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) – skutecznie oczyszcza powietrze

Roślina ta jest niewymagająca. W doniczce może urosnąć nawet do 2,5 metra. W cieniu rośnie wolniej, ale również daje sobie radę. Dracena jest dobra nie tylko pod względem estetycznym i wizualnym, ale również zdrowotnym. Potrafi neutralizować zanieczyszczenia i oczyszczać powietrze. 

Storczyk (Orchis) – kwiat doniczkowy tolerujący wilgoć

Jest to kwiat, który posiada niezwykle dużo miłośników. Nadają się one również do łazienki. Tolerują wilgoć i rozproszone światło. Storczyki mogą więc stać zarówno na parapecie jak i w innym miejscu łazienki. Warto pamiętać, że storczyk przyzwyczaja się do miejsca, w którym raz zostanie postawiony. Należy, więc unikać przestawiania go.

Kroton trójskrzyn (Codiaeum) – kwiat doniczkowy idealny do łazienki

Roślina ta jest trochę trudniejsza w uprawie niż jej poprzednicy. Lubi wilgotny klimat i umiarkowane światło. Wtedy rozwija się najlepiej. Kroton posiada duże, błyszczące liście. Powinien sobie świetnie poradzić w nasłonecznionej łazience. 

Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) – odporna na szkodniki i choroby

Ta roślina również charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami. Peperomie podlewa się naprawdę rzadko. Ziemia, w której jest posadzona, powinna być lekka, przepuszczalna o delikatnie kwaśnym odczynie. 

Rośliny do łazienki bez okna

Rośliny do łazienki bez okna
Rośliny do łazienki bez okna

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – odporny na zaniedbania

Jego zielone liście zdecydowanie ożywią każde wnętrze. Jest niewymagający w uprawie — wystarczy mu ciepło. Nie wymaga dostępu do światła. Aby zamiokulkas dobrze się rozrósł, w okresie wzrostu należy go nawozić.

Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) – zawsze zielony kwiat doniczkowy

Szczególnie dobrze wyglądać będzie w łazience nowoczesnej. Możne kwitnąć cały rok. Skrzydłokwiat jako jedna z nielicznych roślin tego typu, które oprócz ozdobnych liści wypuszczają również piękne białe kwiaty. Czuje się dobrze nawet wtedy, gdy nie ma dostępu do światła. 

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) – niewymagający i łatwy w uprawie

Potoczna nazwa tej rośliny to „języki teściowej”. Sansewieria idealnie nada się do łazienki bez okna – nie lubi zbyt nasłonecznionych miejsc. Ważne jest jednak aby często wietrzyć łazienkę. Sansewiera nie lubi nadmiernej wilgoci.

Bluszcz kolchicki (Hedera colchica) – świetnie rośnie w zaciemnionych miejscach

Ta roślina da sobie radę w każdych warunkach. Łatwo dostosowuje się do danego miejsca i rzadko choruje. Bluszcz lubi wilgotne i zaciemnione miejsca, więc idealnie nada się do łazienki bez okna. W łazience najbardziej efektownie będzie wyglądać jego zwisająca odmiana.

Bromelia neoregalia (Bromeliad neoregelia) – egzotyczna roślina do domu

Jest to roślina o bardzo efektownym wyglądzie z klimatu egzotycznego. Bromelia wymaga wysokiej wilgotności, natomiast światło słoneczne nie jest jej potrzebne do życia. Należy nazwozić ją specjalnym nawozem dla bromelii.

Jak dbać o kwiaty w łazience? 

Różne rośliny wymagają różnego stopnia zaangażowania. W naszym zestawieniu można znaleźć kwiaty doniczkowe do łazienki, które wymagają podlewania raz na bardzo ługi czas i rośliny, które wymagają specjalnego nawozu. Należy pamiętać o podlewaniu stosownym do danego gatunku. Gdy mamy rośliny w łazience, warto pamiętać o tym, aby zostawiać otwarte drzwi po prysznicu, lub intensywnie wietrzyć. W przypadku roślin do łazienki bez okna warto zadbać o dobre światło w jej pobliżu. Ciekawym rozwiązaniem może również być kupienie dwóch roślin tego samego gatunku. Jeden możemy postawić w łazience a drugi w pokoju dziennym i co 10 dni je wymieniać. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button