PoradnikiSypialniaWnętrza

Łóżko na antresoli. Dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu.

Antresola to dodatkowa przestrzeń w mieszkaniu. Nie stanowi osobnego piętra ani kondygnacji. Jest popularnym rozwiązaniem w małych, ale wysokich mieszkaniach lub w pokoju dla dziecka. Można na niej zaaranżować biuro lub strefę relaksu. Jednak najczęściej decydujemy się na aranżacje łóżka na antresoli. 

Rola antresoli w mieszkaniu 

Antresola ma znaczny wpływ na przestrzeń w mieszkaniu. Zwiększa część użytkową. Może mieć różne zastosowania. Najczęstszym wyjściem przy aranżowaniu antresoli jest umieszczenie na niej części sypialnianej. Dzięki takiemu rozwiązaniu oddzielamy część dzienną, która znajduje się na poziomie podstawowym od sypialni. Jest to doskonałym wyjściem, szczególnie w małych mieszkaniach o wysokich sufitach. Sypialnia staje się wtedy przestrzenią prywatną, tylko dla nas. Ciekawym wyjściem jest również łóżko z antresolą i biurkiem, dzięki czemu zyskamy dodatkową przestrzeń do pracy. 

Sypialnia na antresoli
Sypialnia na antresoli

Łóżko na antresoli: elementy, o które warto zadbać

Im wyższe pomieszczenie, tym lepsze warunki na budowę antresoli. Natomiast jeśli antresola ma służyć tylko jako sypialnia, to wystarczy nam już 1.2 m, aby móc wstawić niskie łóżko. Aranżacja łóżka z antresolą w pomieszczeniu to również schody umożliwiające nam wejście. Jeżeli miejsca jest bardzo mało, dobrym rozwiązaniem będą schody kręcone prowadzące na antresolę.  

Niewątpliwie materiał, z którego wykonamy antresolę, powinien być solidny i wytrzymały. Najczęstszym wyborem jest drewno. Konstrukcja antresoli drewnianej powinna być bez sęków oraz z najwyższej jakości drewna, czyli klasy 1 lub 2. Przy wyborze materiału na antresolę z łóżkiem ważny jest równie wystrój reszty mieszkania i obciążenie, jakie będzie musiała unieść. Jeżeli planujemy postawić na antresoli dwuosobowe łóżko, powinniśmy zdecydować się na konstrukcje z metalu lub żelbetonu. 

Przed rozpoczęciem budowy antresoli należy również zadbać o zbadanie ścian. Antresola stoi w „oparciu” o ściany nośne. Jeżeli będą zbyt cienkie konstrukcja może się zawalić. Należy również przyjrzeć się ścianie pod kątem ubytków. 

O co jeszcze warto zadbać przy planowaniu postawienia łóżka na antresoli? 

  1. Oświetlenie – to kluczowy element pomieszczenia przeznaczonego do relaksu i snu. Lampy dające nastrojowe oświetlenie to rzecz niezbędna. 
  2. Prywatność – sypialnia powinna być pomieszczeniem intymnym. Warto tutaj postawić na mleczne szkło lub ciężkie zasłony. 
  3. Bezpieczeństwo – przy schodach prowadzących na antresolę powinny znajdować się barierki a na górze balustrada. Ten element jest niezbędny, szczególnie gdy w domu są również dzieci. 
  4. Optyczne złudzenie – do optycznego powiększania przestrzeni najlepiej nadadzą się fototapety lub tapety 3D.    
  5. Dodatkowe funkcje – dzięki antresoli zyskujemy w mieszkaniu dodatkową przestrzeń. Pod antresolą z łóżkiem możemy zaaranżować np. garderobę lub miejsce do pracy.    

Jak zbudować antresolę? 

Do budowy antresoli w mieszkaniu nie jest potrzebne zezwolenie. Jeśli zdecydujemy się na aranżacje sypialni na antresoli i postawieniu tam łóżka, powinniśmy odpowiednio zaplanować cały proces. Gdy sami nie posiadamy wykształcenia lub obszernego doświadczenia budowlanego, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Źle zaprojektowana i wykonana antresola może grozić zawaleniem. Konstrukcja ta musi być wykonana z uwagą, a materiały potrzebne do jej wykonania powinny być najwyższej jakości.  

Gdy mamy stworzony projekt, możemy zacząć budowę. Od początku należy pamiętać o przeznaczeniu tego miejsca. Antresola z łóżkiem będzie służyć głównie jako strefa relaksu. Należy więc pamiętać o odpowiednim oświetleniu i dodatkach takich jak np. szafka nocna.

Antresola nad łóżkiem
Antresola nad łóżkiem

Wejście na antresolę powinno zajmować jak najmniej miejsca. Dodatkowa przestrzeń w małych powierzchniach jest na wagę złota. Dobrym wyjściem będzie zamontowanie drabinki prowadzącej na antresolę. Zajmuje ona stosunkowo niewiele metrażu. Świetną alternatywą będą schody, które zakręcają do góry.

Łóżko na antresoli: spełnienie marzeń każdego dziecka 

Łóżko na antresoli w pokoju dziecka jest świetnym urozmaiceniem tej przestrzeni. Dla dzieci jest to spora frajda, a dla dorosłych – oszczędność metrażu. Przestrzeń pod antresolą można zaaranżować np. na miejsce do nauki. Łóżko na antresoli w pokoju dziecka pomaga wyodrębnić strefę do spania i wypoczynku od strefy zabaw. Klasyczna antresola kojarzy się z balkonem lub półpiętrem. W niektórych przypadkach, gdy pozwala nam na to wysokość sufitu, antresola wychodzi poza obrys pokoju, tworząc odrębną przestrzeń. Zapewnia to sporą dawkę prywatności, co może być świetnym rozwiązaniem w pokoju starszego dziecka. Natomiast przy standardowej wysokości mieszkania, również można wstawić antresole np. w formie łózka piętrowego. 

Łóżko dziecięce na antresoli
Łóżko dziecięce na antresoli

Wady i zalety 

Niewątpliwie jest kilka zalet rozwiązania problemu małej przestrzeni poprzez łóżko na antresoli. Oto kilka z nich:

  1. Oszczędność przestrzeni – gdy mieszkanie jest jednopokojowe, to antresola zapewni nam sporą oszczędność metrażu. W małych kawalerkach liczy się każdy metr kwadratowy. 
  2. Efektowny wygląd – jest to z pewnością niestandardowe rozwiązanie. Dodatkowo, gdy przyjdą goście, to nie będą musieli lawirować między meblami. A my zyskamy elegancko wyglądające półpiętro.  
  3. Funkcjonalność – łóżko na antresoli świetnie nada się do każdego pomieszczenia. Zarówno do pokoju dziecka czy nastolatka jak i w Twojej sypialni. Takie rozwiązanie świetnie wydziela strefę funkcjonalną od strefy relaksu. 

Pomimo swoich zalet, łóżko na antresoli posiada również kilka wad:

  1. Wysokość pomieszczenia – nie każdy pokój nada się pod tę konstrukcję. Aby móc swobodnie funkcjonować, wysokość dzieląca antresolę od sufitu powinna wynosić minimum 1,2 m. 
  2. Cena – koszt tej konstrukcji to zwykle minimum kilka tysięcy złotych. 
  3. Bezpieczeństwo i funkcjonalność – punkt ten dotyczy łóżka na antresoli w pokoju dziecięcym. Łóżko dla dziecka jest zwykle trochę mniejsze od standardowego co oznacza, że maluch szybko z niego wyrośnie. Dodatkowo schodzenie i wychodzenie po drabince może być problematyczne dla niektórych dzieci. 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button