Dekoracje ogrodoweOgród

Ozdoby do ogrodu – podpowiadamy, na co warto postawić!

0
(0)

Ozdoby do ogrodu to coś, bez czego wiele osób nie wyobraża sobie przydomowego trawnika. I nie chodzi tu o kwiaty, krzewy czy dekoracyjne trawy. Mowa o różnego rodzaju figurkach, donicach czy własnoręcznie wykonanych dekoracjach np. z drewna. Ozdoby sprawdzą się zarówno w ogromnych, jak i niewielkich ogrodach.

Figurki ogrodowe – popularne modele

Zdecydowanie najpopularniejsze od lat ozdoby do ogrodu to różnego rodzaju figurki. Prym wiodą, oczywiście, krasnale ogrodowe, które wykonuje się najczęściej z cementu. Maluje się je kolorowymi farbami, dzięki czemu są dobrze widoczne na działkach.

Uśmiechnięty krasnal ogrodowy pośród kwiatów
Uśmiechnięty krasnal ogrodowy pośród kwiatów

Inne popularne figurki to wszelkiego rodzaju zwierzęta – psy, koty, wiewiórki, jeże, bociany czy żaby. Bociany znajdują się zwykle na czubkach przyciętych drzew, a żaby ustawia się m.in. w pobliżach oczek wodnych.

Czasami w ogrodach można spotkać także figurki prezentujące małe postacie ludzkie – dzieci czy chłopców ubranych w tradycyjne stroje. W okresie świątecznym do figurek ogrodowych dołączają Święte Mikołaje, skrzaty czy bałwany.

Ozdoby z drewna do ogrodu – możesz je wykonać własnoręcznie

Drewniane ozdoby do ogrodu to coś, co najłatwiej wykonać samemu. Wystarczy mieć trochę drewna lub desek, przyrząd do cięcia oraz wkrętarkę. W ten sposób można stworzyć, np. renifery z małych pni czy ozdobne kosze na doniczki.

Z drewnianych skrzynek da się wykonać np. pociąg z wagonami. Poza tym często dekoruje się ogrody czy altany cienkimi plastrami drewna. Dodatkowo w sklepach ogrodniczych można znaleźć dużo gotowych elementów drewnianych np. wiatraki.

Drewniana taczka z kwiatami
Drewniana taczka z kwiatami

Ozdoby do ogrodu z metalu – sposób na trwałą dekorację

Jedną z najbardziej wytrzymałych dekoracji do ogrodu są ozdoby wykonywane z metalu. Wśród nich zdecydowanie dominują smukłe pawie czy czaple. Cechują się one sporą odpornością na działanie wszelkich czynników atmosferycznych.

Często montuje się je na podłużnych prętach, które można wbić do ziemi. Dzięki temu nie poruszy ich nawet mocny wiatr. Trudno jest je także przewrócić. Nierzadko mają formę pomalowanych kolorowymi farbami kwiatów czy motyli.

Metalowe ozdoby to także dekoracyjne rowerki, w których można umieścić doniczkę z kwiatami. Rzemieślnicy tworzą z metalu nawet fontanny. Zaletą ręcznie kutych dekoracji jest to, że mogą być one spersonalizowane według wytycznych klienta.

Po co inwestować w ozdoby ogrodowe?

Zastanawiasz się, po co kupować ozdoby do ogrodu z kamienia czy innych materiałów? Odpowiedź jest prosta. Takie dekoracje sprawiają, że działka wygląda weselej i atrakcyjniej.

Kolorowe krasnale sprawiają, że nawet jesienią czas w ogrodzie spędza się przyjemniej. Trawnik nabiera kolorów, których brakuje wtedy, gdy nie kwitną kwiaty. Dekoracje to także sposób na ciekawe wyeksponowanie roślin. Dodatkowo sporo ozdób ma miejsca do włożenia doniczek z kwiatami.

Warto zadbać o to, aby poszczególne elementy dekoracyjne tworzyły spójną całość i pasowały do siebie. Ozdób można szukać m.in. u lokalnych rzemieślników, na pchlich targach czy na stronach internetowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button