AranżacjePoradnikiStyl loftowyStyle

Styl loftowy w mieszkaniu – jak urządzić surowe i zarazem klimatyczne wnętrze?

Loftowe wnętrza stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Charakteryzują się surowym wystrojem, jednak dodatki i odpowiednie oświetlenie nadają również nieco przytulnego klimatu. Na jakie meble warto się zdecydować podczas urządzania mieszkania w stylu loftowym? Sprawdź kilka inspiracji!

Styl loftowy a styl industrialny – czym się od siebie różnią?

W stylu loftowym charakterystyczne są otwarte przestrzenie, betonowe posadzki i ściany wyłożone czerwoną cegłą. W potocznym nazewnictwie takie wnętrza często mylone są ze stylem industrialnym, natomiast architekci zdecydowanie wyznaczają między nimi granicę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć ze sobą oba style – w końcu mają wiele wspólnych elementów.

Styl industrialny zaczerpnięty jest z lat 60. i 70. XX wieku. W Stanach Zjednoczonych popularne było przeistaczanie opustoszałych hal na mieszkania. Stąd w stylu industrialnym duże przestrzenie, surowy wygląd i wystające rury instalacyjne, które są elementem dekoracji. Jedyna różnica to fakt, że styl loftowy jest bardziej przytulny.

Styl loftowy vs styl industrialny
Styl loftowy vs styl industrialny

Kuchnia i salon w stylu loftowym

Otwarta przestrzeń w stylu loftowym pozwala na połączenie kuchni z salonem. Częstym rozdzieleniem strefy gotowania od tej dla wypoczynku jest umieszczenie przestronnej wyspy. W samej kuchni można zdecydować się na czarne bądź grafitowe meble z drewnianymi akcentami. Z kolei czerwona cegła na całej długości ścian idealnie skomponuje się z tymi barwami w połączeniu z punktowym oświetleniem o ciepłej barwie.

W salonie warto postawić na intensywny akcent kolorystyczny – np. na żółtą kanapę lub tę w brązowym, skórzanym obiciu. Ważnym elementem salonu w stylu loftowym są metalowe akcesoria, np. stoliki do kawy lub wiszące lampy.

Styl loftowy w sypialni

Miłośnicy surowych klimatów we wnętrzach mogą zdecydować się na minimalistyczną propozycję, jaką jest ograniczona liczba mebli, duże łóżko z metalową ramą i betonowe ściany. Jednak osoby, które cenią sobie w sypialni przytulny wystrój, przeważnie stawiają na większą liczbę dodatków w postaci poduszek, lampek nocnych i miękkich materiałów.

W sypialni w stylu loftowym sprawdzi się przeszklona szafa z metalowym stelażem lub osobna garderoba, którą zasłaniają potężne, przesuwane drzwi z drewna.

Sypialnia w stylu loftowym
Sypialnia w stylu loftowym

Na jakie dodatki loftowe warto postawić?

Odpowiednio dopasowane dodatki potrafią doskonale podkreślić loftowy styl, jednak należy pamiętać, że nie powinny dominować we wnętrzach. Wręcz przeciwnie – lepiej dobierać je mając na uwadze, że diabeł tkwi w szczegółach i np. postawić na surowe klamki uchwytów do szafek. Najczęstszą opcją są te z mosiądzu lub metalu.

W mieszkaniach z dużymi oknami warto również zadbać o odrobinę prywatności. W stylu loftowym dopuszcza się stosowanie ciemnych firan z grubego materiału. Każde wnętrze można urozmaicić także minimalistycznymi obrazami na ścianach.

Styl loftowy to doskonała propozycja dla wysokich mieszkań w kamienicy, jednak można go dostosować do różnych pomieszczeń. Warto pamiętać o stosowaniu prostych elementów i naturalnych materiałów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button