W jaki sposób zaprojektować pokój dziecięcy?
Spis treści
Każdy rodzic dobrze wie, że dzieci potrafią być wybredne, a w czasie dorastania ich gusta często się zmieniają. Jak zatem urządzić pokój dziecięcy, aby satysfakcjonował malucha, a przy tym był funkcjonalny? Warto postawić na ponadczasowe projekty, które w łatwy sposób da się modyfikować. Jak jednak to wszystko zaplanować?
Pokój dziecięcy – co koniecznie musi się w nim znaleźć?
Są takie meble do pokoju dziecięcego, które zawsze powinny należeć do jego wyposażenia. Jednak przestrzeń należy zagospodarować tak, aby dziecko miało miejsce do zabawy i nauki. Co zatem trzeba umieścić w pokoju dziecięcym?
- Łóżko – podstawowy element pokoju dziecięcego. W małych pomieszczeniach lub w pokojach rodzeństwa można rozważyć modele piętrowe. Warto kupić łóżko, które jest nieco większe niż aktualne potrzeby dziecka, aby nie trzeba było niebawem wymieniać mebla.
- Szafa – powinna być przede wszystkim pojemna, aby zmieścić wszystkie ubrania malucha.
- Biurko i krzesło – miejsce do odrabiania lekcji i nauki powinno być dobrze oświetlone, a krzesło posiadać opcję regulacji wysokości. W niewielkich pokojach sprawdzi się łóżko piętrowe ze wmontowanym niżej biurkiem.
- Półki i szafki – w szafkach powinny zmieścić się zabawki dziecka, aby nie rozpraszały malucha podczas odrabiania lekcji i aby łatwiej było mu utrzymać porządek. Na półach warto umieścić książki czy ulubione pluszaki.
Meble dla chłopca a meble dla dziewczynki
Pokój dla chłopca zwykle wygląda nieco inaczej niż pokój dla dziewczynki. Wpływ mają na to m.in. zróżnicowane kolorystycznie i designersko meble.
U dziewczynek dominują często jasne elementy w odcieniach różu czy fioletu, a u chłopców w kolorze niebieskim i zielonym. Jednak w trendach ostatnich lat popularne jest tworzenie jak najbardziej uniwersalnych pokoi dziecięcych, np. w odcieniach szarości czy beżu. Dodatkowo w sklepach znaleźć można łóżka w ciekawych kształtach, np. samochodu czy korony księżniczki.
Biurko dla dziecka – gdzie je ustawić?
Biurko najlepiej ustawić tak, aby okno znajdowało się z boku. Wtedy promienie słońca doświetlają miejsce, w którym przesiaduje maluch. Warto wziąć pod uwagę także to, którą ręką pisze dziecko, aby cień nie padał mu na zeszyt.
Obok biurka warto postawić lampę do pokoju dziecięcego. Doświetli ona przestrzeń do nauki wieczorami oraz jesienią i zimą, kiedy na dworze szybko zapada zmrok. Biurko może stać samodzielnie lub być wbudowane w piętrowe łóżko.
O czym jeszcze pamiętać gdy urządzamy pokój dziecięcy?
Warto podążać za modą na uniwersalny design i kolorystykę wnętrza. Jasne pomieszczenie można łatwo udekorować, np. poszewkami z wizerunkami postaci z bajek czy wymiennymi plakatami w ramkach.
Dzięki temu możliwe jest, często małym kosztem, zmienienie wystroju wnętrza i dopasowywanie go do gustu malucha. Co jednak ważne, meble dla dzieci powinny być przede wszystkim funkcjonalne.
Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie drzwi lub kawałka ściany farbą tablicową. Dziecko będzie mogło tworzyć na niej własne malunki kredą, a przy tym rozwijać się plastycznie.