Poradniki

Stół z żywicy epoksydowej. Jak go wykonać w 3 prostych krokach?

Zauważalnym trendem jest coraz częstsze używanie żywicy epoksydowej
w domowych przestrzeniach. Żywica epoksydowa świetnie zabezpiecza przed działaniem wody, wysokiej temperatury, mechanicznych uszkodzeń czy chemikaliów. Znajduje również zastosowanie dekoracyjne. Stół z żywicy epoksydowej doda temperamentu nawet najbardziej delikatnym wnętrzom. Może to być nieoczywisty i intrygujący element naszego wystroju.

Ile kosztuje wykonanie stołu z żywicy i drewna?

Zakładając, że posiadamy wszystkie wymagane przyrządy do wykonania stołu, w przypadku stołu dla 4 osób będziemy musieli liczyć się z kosztem rzędu nawet 1000 zł. Natomiast stolik do kawy będzie kosztować odpowiednio mniej. Najwięcej wydamy na drewno. Cena zależy od rodzaju wybranego materiału, czyli gatunku drewna. Cena żywicy epoksydowej to koszt pomiędzy 40, a nawet 100 zł. Do tego należy również dodać utwardzacz, czyli około 50 zł i pigment – 10 zł. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na pomoc fachowca, koszty odpowiednio wzrosną. 

Kawałek drewna z żywicą epoksydową
Kawałek drewna z żywicą epoksydową

Stół z żywicy epoksydowej – co jest potrzebne do jego wykonania i dlaczego warto go zrobić?

Żywica epoksydowa to środek bardzo trwały, wykorzystywany do zabezpieczania drewna czy tworzenia podłóg. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który ochroni drewno przed wysoką temperaturą czy wilgocią. Żywica również uchroni stół przed uszkodzeniami mechanicznymi czy ścieraniem, a na dodatek świetnie wkomponuje się w większość aranżacji.

Wykonanie stołu z drewna i żywicy epoksydowej nie należy do najprostszych zadań. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj coś, czym będziesz mógł zasłonić usta i nos, ponieważ żywica epoksydowa to środek, który może uczulić. Upewnij się, że drewno, którego używasz do produkcji stołu, jest odpowiedniej jakości oraz czy jest suche i dobrze wyszlifowane. 

Oto lista rzeczy, których będziesz potrzebować do wykonania stołu: 

 • dobrej jakości drewno
 • żywica epoksydowa
 • utwardzacz do żywicy 
 • pigment do barwienia żywicy 
 • nogi do stołu
 • płyta PCV
 • papier ścierny
 • opalarka
 • wiadro do mieszania żywicy
 • mieszadło 
 • lakier do drewna

Jak zrobić stół z drewna i żywicy? Instrukcja krok po kroku

Jeśli nie posiadasz doświadczenia i to Twój pierwszy stół tego typu, warto zaprosić do współpracy bardziej doświadczoną osobę. Wykonanie stołu od podstaw to niełatwe zadanie. Nie zapomnij o akcesoriach ochronnych – żywica i pył ze szlifowania mogą uczulić. Zanim zaczniesz mieszać żywicę z utwardzaczem i pigmentem, przeczytaj instrukcje obsługi. Gdy pomylisz proporcje, będziesz musiał zaczynać od początku. 

Krok 1: Obróbka i przygotowanie drewna 

Na początku należy odpowiednio oszlifować i przygotować drewno. Do stołów tego typu często wykorzystuje się drewno naruszone przez warunki atmosferyczne lub wyjedzone przez korniki. Odpowiednio je oczyść i usuń kawałki kory. Po odpowiednim przygotowaniu drewna ustaw jest na płycie PCV. Płyta musi być odrobinę większa od planowanego blatu. Po bokach zamontuj (np. za pomocą gorącego kleju) listwy, tworząc formę na blat Twojego stołu.

Żywica epoksydowa
Żywica epoksydowa

Krok 2: Wypełnianie blatu żywicą 

Teraz jest czas na przygotowanie żywicy epoksydowej. Wymieszaj żywice
w przygotowanym wiadrze wraz z utwardzaczem i ewentualnie pigmentem.  Najlepiej będzie do tego użyć wkrętarki. Unieruchom kawałki drewna czymś ciężkim, aby żywica nie dostała się pod spód. Następnie wylej żywicę epoksydową. Proces ten podziel na dwa etapy. Za pierwszym razem wylej żywicę tak, aby masa osiągnęła maksymalnie połowę wysokości okalającego ją drewna. Jeśli zauważysz pęcherzyki powietrza, pozbądź się ich za pomocą opalarki. Następnie odczekaj od 24 do 48 godzin i powtórz ten proces. Zalej drewno tak, aby żywica osiągnęła wysokość okalającego ją drewna. Może się nawet trochę wylać – naprawisz to podczas szlifowania.

Krok 3: Szlifowanie i wykończenie stołu

Po wyschnięciu żywicy przyszedł czas na szlifowanie, polerowanie i montaż nóg do stołu. Zacznij od papieru ściernego o niskiej granulacji i stopniowo przechodź do papieru o wyższej gradacji. Gdy osiągniesz zadowalający efekt, a blat nabierze połysku to czas na przedostatni krok. Pokryj blat stołu lakierem odpowiednio dobranym do rodzaju drewna. Na końcu zamontuj nogi do stołu używając do tego np. frezarki. 

Do jakiego stylu wnętrza pasować będzie stół z żywicy epoksydowej? 

Stoły z żywicy epoksydowej prezentują się świetnie w każdym pomieszczeniu. Sprawdzi się zarówno jako stolik kawowy, stół do jadalni czy nawet jako stół do sali konferencyjnej. Szczególnie dobrze pasują do wnętrza w stylu nowoczesnym. Drewno to klasyka, więc nie do końca dobrze sprawdzi się np. w stylu minimalistycznym. Stół z żywicą epoksydową ma charakter nieco ekstrawagancki i mocno przyciąga uwagę. Jeśli chcemy dopasować stół do danego wnętrza, warto poeksperymentować z kolorem żywicy. Połączenie jasnego drewna z białą żywicą będzie dobrze pasować do stylu skandynawskiego lub boho. Natomiast czarny lub ciemny kolor żywicy sprawdzi się w bardziej stonowanych aranżacjach.  

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button