KuchniaPoradnikiWnętrza

Jak dobrać firanki do kuchni? Podpowiadamy

0
(0)

Firanki do kuchni mają spełniać trzy zadania. Po pierwsze jest to element większej całości. Muszą więc pasować do aranżacji. Z jednej strony pełnią funkcję ozdobną i dekoracyjną, a z drugiej zapewniają prywatność domownikom. Powinny również chronić przed promieniami słonecznymi. Firanki kuchenne zwykle posiadają dodatki w formie naszytych owoców, warzyw, grzybów i dzbanuszków. Na ten moment są praktycznie nie odłącznym elementem każdej modnej kuchni. 

Nowoczesne firanki do kuchni – co jest teraz w modzie?

Do wyboru mamy mnóstwo rodzai materiałów, upięć i schematów. Można znaleźć rozwiązania pod każdego wnętrze. Firanki kuchenne, które podążają za stylem nowoczesnym, podzielone są zwykle na dwie części. Upięte są do boków okien, a środek jest zostawiony pusty. Rozwiązanie to może nie sprawdzić się dla osób mieszkających na parterze, ale jest bardzo atrakcyjne. W modzie są również stylowe upięcia i delikatne marszczenia. 

Firanki w kuchni w niebieskich barwach
Firanki w kuchni w niebieskich barwach

Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze firanki do kuchni? 

Warto zwrócić na całość aranżacji. Firanki kuchenne powinny pasować do zasłon i dodatków, które już posiadasz. Musisz również określić ich cel – czy będą pełnić tylko rolę dekoracyjną, czy również mają służyć jako ochrona przed światłem słonecznym. Od panującego w pomieszczeniu stylu będzie zależeć również krój i fason firanki kuchennej. Jeżeli kuchnia znajduje się na wysokim piętrze lub sąsiedzi i przechodnie nie są problemem, decyzja może paść na krótkie firanki do kuchni. Nie wolno zapominać również o kolorze i materiale, z jakiego chcemy, aby firanka do kuchni była wykonana. Kuchnia to miejsce, w którym unoszą się różne zapachy, a temperatura zwykle jest wyższa. Dlatego firanka do kuchni powinna być wykonana z innego materiału niż firana do salonu. Ostatnim elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to czy potrafimy szyć. Jeśli nie lepiej postawić na gotowe firanki do kuchni.  

Jakie są alternatywy do firanki w kuchni?

Jeśli nie chcemy mieć w kuchni firanki, możemy postawić na sam lambrekin. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla osób, które mieszkają powyżej 1 piętra. Rozwiązanie to sprawdzi się również dobrze w domach u osób, których okno kuchenne wychodzi na ogród lub podjazd. Lambrekin można porównać do krótkiej firanki. Zwykle mocuje się go do karnisza. 

Zazdrostki to po prostu krótkie firanki, które montuje się w dolnej części okna. Zwykle są one przymocowane na pręciku. Zazdrostka to element, który możemy stosować osobno lub w parze z lambrekinem. Ten duet szczególnie dobrze wygląda przy oknach kwadratowych. 

Krótkie zasłony w kuchni
Krótkie zasłony w kuchni

Czy firanki w kuchni to konieczność? 

To zależy jakiego efektu oczekujemy. Jest to inna opcja niż np. roleta rzymska, która zasłoni całe pomieszczenie. Takie wyjście odetnie nas całkowicie od spojrzeń sąsiadów czy przechodniów. Firanki kuchenne to wyjście pośrednie. Osłoni nas przed światłem słonecznym, ale również przed niechcianymi spojrzeniami. Przy tym wszystkim pełnią one ważny element wystroju każdego wnętrza. Wraz z zasłonami i pasującymi dodatkami mogą odmienić charakter każdej kuchni. Podsumowując, firanki do kuchni to element wręcz obowiązkowy jeśli nie chcemy zasłaniać całego okna i jednocześnie poprawić estetykę wnętrza.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button