JadalniaPoradnikiStyl nowoczesnyWnętrza

Jak powinna wyglądać aranżacja nowoczesnej jadalni?

0
(0)

Nowoczesne projekty jadalni są bardzo zróżnicowane. W trendach pozostają wciąż jasne, przestronne pomieszczenia z białymi meblami, ale ludzie coraz chętniej eksperymentują z wyglądem wnętrz. Z tego powodu powodzeniem cieszy się np. styl industrialny. Jak jednak powinna wyglądać aranżacja nowoczesnej jadalni?

Nowoczesna jadalnia – najważniejsze cechy

Niezależnie od wybranego stylu nowoczesna jadalnia powinna mieć kilka wyróżniających ją cech. Należą do nich:

  • Funkcjonalność – pomieszczenie powinno sprawdzać się zarówno na co dzień, jak i podczas świąt czy przyjęć. Warto pomyśleć np. o rozkładanym stole czy większej liczbie krzeseł do jadalni.
  • Przestronność – to zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia, ale na przestronność jadalni wpływ ma także minimalistyczna liczba dodatków.
  • Przytulność – jadalnia powinna sprawiać, że domownicy i goście dobrze się w niej czują. Na przytulność wpływają m.in. wybrane do aranżacji materiały czy jasność pomieszczenia.
  • Wytrzymałość – w jadalni nierzadko coś się rozlewa i ulega zabrudzeniom, warto więc zadbać o to, aby znalazły się w niej meble czy podłoga, które zostały wykonane z odpornych materiałów.
Nowoczesna i przestronna jadalnia
Nowoczesna i przestronna jadalnia

Stół okrągły rozkładany – najlepsza opcja do jadalni?

Stół do jadalni to jeden z najtrudniejszych wyborów. W sklepach można znaleźć zarówno piękne, drewniane modele, jak i nowoczesne, przezroczyste blaty. Popularne są też te z imitacji marmuru czy z żywicy epoksydowej.

Najważniejszą kwestią dotyczącą stołu jest to, czy można go rozłożyć. Jest to kluczowe, ponieważ taka opcja pozwala na ugoszczenie większej liczby osób w trakcie spotkania.

Do jadalni często trafiają stoły okrągłe, ponieważ przy nich znacznie wygodniej się rozmawia. Ponadto wszyscy dobrze się widzą i łatwiej im sięgnąć po znajdujące się na środku przekąski.

Okrągły stół w jadalni
Okrągły stół w jadalni

Czy tapeta do jadalni to dobry pomysł?

W nowoczesnych jadalniach coraz częściej kładzie się tapety. Dzieje się tak, ponieważ są bardzo wytrzymałe, można je myć, a ponadto nadają pomieszczeniu charakteru. Zwykle znajdują się tylko na jednej ścianie.

Dzięki temu, że wzory nie trafiają na wszystkie ściany, dobrze zgrywają się z jednolitymi barwami farb i pozwalają na utrzymanie nowoczesnego stylu wnętrza. Do najmodniejszych wzorów tapet należą te w roślinne i zwierzęce wzory.

Kuchnia z jadalnią – czy warto je łączyć?

Główną zaletą połączenia kuchni z jadalnią jest to, że pomieszczenie jest bardziej przestronne i ergonomiczne. Jednak wtedy należy pamiętać o spójności stylistycznej. Warto użyć, np. tego samego drewna do stołu oraz blatów w kuchni.

Wadą takiego rozwiązania mogą być przedostające się z kuchni zapachy. Czasami gotowanie niektórych dań ze względu na specyficzne aromaty nie jest zbyt przyjemne i może wpływać na komfort spożywania posiłków w jadalni.

Mimo tego warto łączyć ze sobą te pomieszczenia, ponieważ pozwala to na komunikację domowników przebywających w kuchni i jadalni. Poza tym można szybko wykonać dekorację stołu przedmiotami z kuchni i sprawnie donieść np. brakujące naczynia czy sztućce.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button